LLOBET & PONS

BIOGRAPHY

CONTACT

NEWS

projects in public space

object and sculpture

drawings

sculpture and installation

 

Towelflag - Havlubayrak

"Towelflag" is a temporary intervention in the public space of Istanbul. A 60-meter piece of white towel fabric hangs from two pre-existing flagpoles on the façade of Platform Garanti Contemporary Art Center. From the flagpoles located on the third floor, the white flags drop and enter through the first floor windows, crossing rooms and corridors until they meet in the toilet where hanging from a towel rack they can be used as a hand towel.

"Towelflag" is exhibited on the façade of the building, currently undergoing renovation, and located on the pedestrian Istiklal Avenue, one of the most populous streets in Istanbul. Amidst blasting loud vendors, neon lights and all the visual and acoustical overwhelming cacophony of this street, “"Towelflag"” stands as a fairly quiet and partially hidden work, accessible in its entirety only to the building's security guard, the one person able to use the flag as a towel.

 

Towelflag - Havlubayrak
Intervention in public space. Istanbul, Turkey
60-meter piece of white towel fabric
2009
Installation view at Platform Garanti Contemporary Art Center

 
Towelflag
 
Towelflag
 

TowelflagHavlubayrak

Havlubayrak kamusal alanda gerçekleştirilen geçici bir müdahaledir. 60 metre uzunluğundaki beyaz havlu kumaş, Platform binasının ön cephesinde yer alan bayrak direklerine asıldı. Üçüncü kattaki direklerden bırakılan beyaz bayrak, birinci kat penceresinden içeri girip, odaları ve koridoru geçerek tuvaletteki havluluğa asılıyor ve el havlusu olarak kullanılabiliyor.

Havlubayrak halihazırda yenileme çalışmaları devam eden ve İstanbul'un en kalabalık caddesi olan (haftasonları yaklaşık altı milyon kişinin bu caddeden geçtiği söyleniyor) yayalara açık İstiklal Caddesi'ndeki Platform binasının cephesinde sergilenecek. Caddenin bitip tükenmeyen gürültüsü, neon ışıkları, her türlü görsel ve işitsel bunaltıcı karmaşası arasında, Havlubayrak sessiz ve neredeyse fark edilmeyen, sadece binanın güvenlik görevlisinin erişebileceği ve bu bayrağı havlu olarak kullanabileceği bir iş.

İspanya doğumlu Berlin'de yaşayan ve çalışan Jasmina Llobet ve Luis Fernández Pons, 2002 yılından beri enstalasyon, heykel ve kamusal alanda sanat üretimlerini birlikte yürüten bir sanatçı kolektifi. Şu anda Platform Garanti GSM'de misafir sanatçı olarak bulunuyorlar.